آلفا طب

فیزیوتراپی زانو در منزل

فیزیوتراپی در منزل - مجموعه آلفاطب

یکی از دردهای رایجی که برخی افراد خصوصا در سنین بالا آن را تجربه می کنند درد زانو است . علل به وجود آمدن زانو درد می تواند کهولت سن ، ورزش های پرشی و یا سنگین نظیر وزنه برداری ، تصادفات ، چاقی و اضافه وزن و … باشد .

انجام فیزیوتراپی زانو در منزل می تواند بسیاری از دردهای زانو را کاهش دهد . روشهای فیزیوتراپی می تواند شامل نرمش های ساده و یا فیزیوتراپی با دستگاههای تخصصی باشد .

مراجعه به مراکز فیزیوتراپی برای برخی بیماران و سالمندان با سختی و مشقت همراه است و اگر این کار در منزل انجام شود به راحتی و آسایش آنها کمک خواهد کرد .

مجموعه خدمات پزشکی آلفاطب آماده ارائه انواع خدمات فیزیوتراپی در منزل می باشد . ما در این مقاله قصد داریم به روش های فیزیوتراپی زانو در منزل بپردازیم پس با مجموعه آلفاطب همراه باشید .

فیزیوتراپی در منزل

مزیت های فیزیوتراپی زانو در منزل

 • عدم نیاز به حضور بیمار یا سالمند در مراکز فیزیوتراپی و معطل شدن در این مراکز
 • قرار نگرفتن در معرض بیماریهای واگیردار (خصوصا کرونا) در مراکز فیزیوتراپی
 • مناسب برای بیمارانی که استراحت مطلق هستند و یا در کما به سر می برند
 • تلف نشدن وقت و انرژی در ترافیک های سنگین برای رسیدن به مرکز فیزیوتراپی
 • عدم نیاز به خارج شدن از منزل خصوصا در روزهایی که هوا آلوده است برای افرادی که علاوه بر زانو درد دارای بیماریهای قلبی و ریوی هستند .

مزایای فیزیوتراپی زانو چیست ؟

 • کاهش درد زانو و جلوگیری از عود بیماری پس از عمل زانو
 • افزایش عمر مفصل زانویی که آسیب دیده است
 • درمان آسیب های وارد به زانو که در گذشته رخ داده و فرد مطلع نبوده است .
 • تقویت عضلات پا و کاهش فشار روی زانو
 • درمان قدم به قدم زانو درد و کمک به تقویت عضلات پا و زانو برای برگشت فرد به زندگی عادی

برای کسب اطلاعات بیشتر جهت خدمات فیزیوتراپی و ماساژ درمانی در منزل با ما تماس بگیرید.

 

روش های فیزیوتراپی زانو در منزل

روش گرما و سرما درمانی

این درمان با کمپرس آب سرد جهت سرمادرمانی و کمپرس آب گرم یا دستگاه گرمایشی برای گرما درمانی انجام می شود . در این روش با منقبض و منبسط کردن عضلات گردش خون در رگها و ناحیه زانو بیشتر شده و درد کاهش پیدا می کند .

لیزر درمانی

استفاده از روش لیزر درمانی جهت زانو درد بسیار موثر است . خوشبختانه تجهیزات لیزردرمانی قابل حمل هستند و می توان از آن در منزل برای بیمار استفاده کرد .

درمان الکتریکی

در این روش با عبور جریان الکتریکی کنترل شده درد و التهاب زانو کاهش پیدا می کند . این روش معمولا به دلیل بزرگی دستگاهها در مراکز فیزیوتراپی انجام می شود ولی جای نگرانی نیست چرا که دستگاههای مختلفی برای این درمان وجود دارد که برخی از آنها قابل حمل و بردن به منزل بیمار جهت فیزیوتراپی است .

درمان دستی یا منوال تراپی

این روش که به ماساژ درمانی معروف است باید توسط متخصص انجام شود چرا که ماساژ اشتباه می تواند منجر به آسیب بیشتر در بیمار شود . افرادی که دچار خشکی عضلات هستند از این روش بهره بیشتری می برند زیرا ماساژ موجب نرم شدن عضله می شود .

این درمان برای افرادی که آتل شکستگی را باز کرده اند و مدتی اندام خود را حرکت نداده اند بسیار مفید است . از ماساژ درمانی برای فیزیوتراپی گردن ، دست و شانه نیز استفاده می شود .

ارائه و انجام تمرینات کششی

فیزیوتراپ در کنار درمان هایی که ذکر شد به فرد بیمار نیز تمریناتی را می دهد تا آنها را در منزل انجام دهد . تمرینات کششی موجب ازدیاد گردش خون در ناحیه زانو و کاهش درد می شود .

ویزیت پزشک عمومی در منزل از خدماتی است که برای افرادی که امکان رفتن به مراکز پزشکی را ندارند توصیه می شود.
برای دریافت خدمات پزشکی در منزل با ما در ارتباط باشید.

فیزیوتراپی زانو در منزل - مزیت های فیزیوتراپی

اوزون تراپی

در این روش با تزریق اوزون به مفصل ترمیم فیبروپلاست مفصل را تحریک می کنند . در این روش هم گردش خون افزایش پیدا کرده و التهاب مفصل را از بین برده و باعث افزایش دامنه حرکتی زانو و شاهد کاهش درد زانو خواهیم بود .

مغناطیس درمانی

که به آن مگنت تراپی هم می گویند از روشهای جدید فیزیوتراپی زانو در منزل است که بوسیله میدان مغناطیسی که توسط آهنربا تولید می شود صورت می گیرد .

موج درمانی

با استفاده از امواج فراصوت یا اولتراسوند می توان درد را در نواحی مختلف بدن از جمله زانو کاهش داد .

فیزیوتراپی پارگی رباط صلیبی زانو

به این نوع فیزیوتراپی ACL می گویند که صرفا جهت درمان دردهای ناشی از پارگی رباط صلیبی است . پارگی رباط صلیبی دامنه حرکت زانو را کمتر کرده و روی پایداری زانو تاثیر دارد . این فیزیوتراپی در دو مرحله یکی قبل از عمل برای پیشگیری از تورم زانو انجام می شود و در مرحله دوم پس از عمل برای کاهش درد زانو صورت می گیرد .

آب درمانی

این روش معمولا پس از جراحی زانو توصیه می شود و بایستی بیمار در استخر پیاده روی نماید . البته برای انجام این درمان نیاز به وجود استخر در منزل یا مراجعه به استخرهای عمومی می باشد .

فیزیوتراپی زانو در منزل - درمان الکتریکی

علت های درد زانو در افراد چه می تواند باشد ؟

پارگی رباط صلیبی

این عارضه اغلب در ورزشکاران به وجود می آید که این پارگی اغلب به دلیل ضربه نبوده بلکه در اثر فرودهای ناگهانی در ورزشهایی مثل بسکتبال و والیبال بوده است .

پارگی رباط صلیبی زانو نشانه هایی دارد که شامل تورم ، وجود صدا در مفصل ، احساس عدم تحمل وزن و بی ثباتی ، درد شدید ، ناتوانی در ادامه فعالیت و ورزش و از بین رفتن دامنه حرکتی می باشد .

عفونت ناحیه زانو

به این عارضه آرتریت سپتیک می گویند و زمانی رخ می دهد که عفونت ناشی از ویروس، میکروب یا باکتری به مایع اطراف مفصل نفوذ کند . این عفونت اگر گسترش پیدا کند موجب آسیب به شانه ، زانو و لگن نیز می شود .

نرمی کشکک زانو

نرمی کشکک در اثر عوامل ژنتیکی یا محیطی به وجود می آید و در خانمها بیشتر از آقایان است . همچنین بالا رفتن سن هم موجب نرم شدن کشکک می شود . فعالیت زیاد زانو و همچنین داشتن کف پای صاف می تواند از عوامل نرمی کشکک زانو باشد .

پارگی و آسیب دیدگی مینیسک زانو

این آسب در هنگام حرکت ناگهانی زانو اغلب در ورزشکاران رخ می دهد که حرکت سریع زانو و پا دارند . همچنین با افزایش سن احتمال پارگی مینیسک بدلیل ضعیف شدن آن وجود دارد .

سایر عوامل 

ضربه های شدید ، در رفتگی مفصل ، شکستگی ، روماتیسم ، آرتروز زانو و … نیز می توانند ایجاد زانو درد در فرد کنند .

چگونه از درد زانو پیشگیری کنیم ؟

 • استفاده از کفش مناسب برای پیاده روی
 • پیشگیری از چاقی و افزایش وزن
 • بستن زانوبند در هنگام انجام ورزش حرفه ای
 • انجام نرمش های مناسب قبل از ورزش کردن
 • اصلاح سبک زندگی که شامل تغذیه مناسب ، درست نشستن و راه رفتن می شود .

ارائه خدمات فیزیوتراپی در منزل با آلفاطب

یکی از خدماتی که توسط آلفاطب انجام می شود فیزیوتراپی زانو در منزل است . اگر دچار زانو درد هستید و پزشک برای شما تجویز فیزیوتراپی نموده است می توانید از این خدمات در منزل بهره بگیرید . در این مجموعه بهترین خدمات با مناسب ترین قیمت به شما عزیزان ارائه می گردد . 

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

×